Branża pocztowa podąża tropem branży kurierskiej

Dzisiejsze usługi pocztowe coraz bardziej upodabniają się do usług kurierskich. Co to znaczy?

Usługi kurierskie w Polsce mają niewiele ponad dwudziestoletnią tradycję. W tym czasie firmy kurierskie wdrożyły rozwiązania, które wyznaczają standardy poziomu obsługi klienta również branży pocztowej, której historia sięga znacznie, znacznie dalej. Większość zaawansowanych usług najpierw wdrażała branża kurierska, a następnie branża pocztowa adaptowała je do swoich potrzeb. W okresie rozwoju branży kurierzy chętniej inwestowali w nowinki techniczne i dzięki temu systematycznie podwyższali jakość świadczonych usług, a wymuszał to w pełni uwolniony rynek, silna branżowa konkurencja, również ze strony operatorów zagranicznych wchodzących do Polski.

Obecnie nowoczesny operator pocztowy, tak jak i kurier monitoruje każdą przesyłkę, czyli nadaje jej indywidualny numer (pisałem więcej o tym we wpisie na temat kodów kreskowych). Dzięki temu można świadczyć inne zaawansowane usługi, np. track&trace (śledzenia przesyłek – znając numer przesyłki można za pomocą strony internetowej operatora sprawdzić na jakim etapie się znajduje, np. czy jest w centrum dystrybucyjnym, oddziale terenowym czy też w trakcie doręczania), generować raporty dotyczące statusu dostarczenia przesyłek (szczególnie ważne dla nadawców masowych, pozwala sprawdzić, które przesyłki już dotarły do adresatów i kiedy to miało miejsce). Operatorzy pocztowi uzbrojeni w nowoczesne technologie mogą nawet zagwarantować swoim klientom terminy doręczenia przesyłek.

Wymienione przeze mnie usługi przeważnie najpierw trafiały do oferty firm kurierskich, a następnie do operatorów pocztowych. Dlatego rynek usług pocztowych i kurierskich są do siebie coraz bardziej podobne. To trend widoczny nie tylko w Polsce, ale również na innych rynkach.

Chociaż oferowane usługi na obu rynkach są bardzo podobne, to prawo je rozróżnia. W nowej ustawie Prawo Pocztowe, która weszła w życie z początkiem bieżącego roku pojawiła się definicja przesyłki kurierskiej, która w skrócie obejmuje bezpośredni odbiór przesyłki, śledzenie na całej drodze logistycznej, gwarantowany termin doręczenia i potwierdzenie doręczenia. Wygoda takiej indywidualnej obsługi jest oczywiście droższa niż w przypadku usług pocztowych.

Z punktu widzenia prawa zarówno usługi kurierskie i pocztowe należą do kategorii usług pocztowych. A prowadzenie takiej działalności w Polsce należy zgłosić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej i uzyskać wpis do rejestru operatorów pocztowych. Różnica między rynkiem kurierskim a pocztowym z punktu widzenie prawa jest taka, że te pierwsze są regulowane nie tylko przez prawo pocztowe, ale również przewozowe.

10 Komentarze

 1. To nieprawda, poczta nie ma systemu śledzenia wszystkich rejestrowanych przesyłek. Pisze pan o przesyłkach, a powinien pan o paczkach. Listy polecone śledzone nie są i nie ma takich planów.

  • Zgadzam się z Panem, że Poczta Polska nie śledzi wszystkich przesyłek. Ale w firmie, którą reprezentuję – Speedmail – śledzimy wszystkie przesyłki. Nie tylko polecone, ale nawet zwykłe listy. To nieuchronny kierunek rozwoju rynku. Klienci oczekują tego, że będą mogli skontrolować co się dzieje z ich przesyłką

 2. Świetnie, że nowe technologie działają już również w usługach pocztowych i że przesyłkę można śledzić, podobnie jak u kuriera.

 3. A ja do dziś nie wiem, gdzie są moje listy wysłane 2 miesiące temu . Pocztą Narodową rzecz jasna.

  oj gdzieeeeeeeeeeeeeeee? oj gdzie…..?

 4. widze ze powoli zmieniaja sie trendy;) kiedyś bylo tak, ze wysylales list i nie wiedziales CZY dojdzie. dzis jest lepiej, bo wysyłasz list ale nie wiem KIEDY dojdzie:) a teraz wysylasz list i sprawdzasz. dobre to;)

 5. Ciekawe musze przyznac, wyglada na to ze wkrotce jedyna roznica pomiedzy usluga kurierska a pocztowa bedzie cena – bo kurierzy zawsze beda drozszi. Choc nie wiem czy tak nowoczesnie jest na poczcie polskiej:)

 6. Usługi kurierskiej to bardzo sprawnie i intensywnie rozwijająca sie branża w Polsce. Trzeba podkreślić, ze jej rozwój jest bardzo ścisłe związany z duża konkurencja na tym rynku. Aż żal, ze Panstwo przez tyle lat chronilo przed rozwojem rynek usług pocztowych, popierając monopol Poczty Polskiej.

 7. Własciwie to dobra wiadomosc, bo na kurierzy działają całkiem sprawnie. Jeżeli firmy pocztowe też mają tak docelowo działać, to jestem na tak :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.